Onkyo TX-NR7100 9.2 ChA/V Receiver | Polk Audio Monitor XT70 Floor Standing Speakers | Monitor XT35 Center Channel | Monitor XT20 Bookshelf Speakers | Monitor XT12 12” Subwoofer - Bundle
This Bundle Includes:
- (1) Onkyo TX-NR7100 9.2 Channel THX Certified Network A/V Receiver
- (1) Polk Audio Monitor XT70 Floor Standing Loudspeakers – Pair
- (1) Polk Audio Monitor XT35 High Resolution Center Channel Loudspeaker
- (1) Polk Audio Monitor XT20 High-Resolution Bookshelf Loudspeakers
- (1) Polk Audio Monitor XT12 12” 100W Powered Subwoofer
Onkyo TX-NR7100 9.2 Channel THX Certified A/V Receiver
A richer, better life in 8K Ultra HD
THX® Certified Select theater-reference sound
Discover the IMAX® experience with Onkyo TX-NR7100
Welcome to the 8K Ultra HD experience
New enhancements for gamers
SMART AV Receiver multi-room audio streaming
Works with Sonos
Chromecast built-in works with Hey Google
Works with Alexa
Dolby Atmos and DTS:X – celebrate a new world of sound
Dirac Live® Room Correction
5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi® supports the 802.11ac standard*
Bi-directional Bluetooth® wireless technology
Clearer dialog at the touch of a button
Three-Zone Whole Home Audio
Multi-function Zone 2/Zone B line-out
Relax with Stereo Assign Mode
Connections for custom installations
A 12 V trigger output syncs operation with an external component, such as a power amp, while IR input connects an IR repeater. Ethernet supports IP control for home automation and AVR configuration via PC browser. RS-232C control and OSD output are supported. Rack-mount kit is optionally available.
Polk Audio Monitor XT70 Floor Standing Loudspeakers – Pair
Certified Hi-Res Audio Performance
Monitor XT70’s Terylene dome tweeters enable playback beyond the range of human hearing—up to 40kHz—ensuring an airy, clear, high-end energy and spaciousness that you’ll not only hear but feel. MXT70 is perfect for enjoying high resolution movies, gaming or the latest hi-res streaming services like Apple Music, Tidal, Amazon Music HD, Qobuz and Spotify HiFi.
Powerful Lows Deep Effortless Bass
Polk has always been known for speakers that produce effortless bass, the Polk Audio Monitor XT70 is no exception. Two beefy 6.5” high-efficiency, Dynamically Balanced woofers enhanced by dual 8” passive radiators provide a clean, open mid-range and punchy, responsive bass, with low distortion—making voices and instruments clearly heard and movie soundtracks and music filled with impact.
A Tradition of Quality Built for Pure Listening
An Immersive Experience Dolby Atmos Certified and DTS:X Compatible
Polk Audio Monitor XT35 High Resolution Center Channel Loudspeaker
Unobtrusive Design with Hi-Res Sound
Amazing Home Theater Sound Hear and See The Details That Matter
Airy, Spacious Sound Hi-Res Certified Audio Performance
Monitor XT35’s Terylene dome tweeter enables playback beyond the range of human hearing—up to 40kHz—ensuring an airy, clear, high-end energy and spaciousness that you’ll not only hear but feel. Its high-resolution performance is perfect for the enjoyment of sound found in ultra-HD movies, multi-channel concert videos, and spatial audio mixed for Apple Music, Dolby Atmos, or DTS:X.
Low End Included Surprisingly Effortless Bass
Polk has always been known for speakers that produce effortless bass that’s surprising for their size. The Polk Audio Monitor XT35 is no exception. Four Dynamically Balanced 3” woofers provide a clean, open mid-range and punchy, responsive bass—leaving voices and music clear while filling concerts, movies and games with impact.
An Immersive Experience Dolby Atmos Certified & DTS:X Compatible
Polk Audio Monitor XT20 High-Resolution Bookshelf Loudspeakers
Ideal For Your Music and Entertainment
Enjoy More Sound Hi-Res Audio-Certified Performance
Polk Audio Monitor XT20 speaker’s Terylene dome tweeters enable playback beyond the range of human hearing—up to 40kHz—ensuring an airy, clear, high-end energy and spaciousness that you’ll not only hear but feel. MXT20 is a perfect speaker set to enjoy high-resolution movies, gaming or the latest high-res streaming services like Apple Music, Tidal, Amazon Music HD, Qobuz and Spotify HiFi.
Punchy Low End Surprisingly Effortless Bass
Polk has always been known for speakers that produce effortless bass that’s surprising for their size. The MXT20 is no exception. Beefy 6.5” high-efficiency, Dynamically Balanced woofers provide a clean, open mid-range and punchy, responsive bass, with low distortion—making voices and instruments clearly heard and movie soundtracks and music filled with impact.
Immerse Yourself Dolby Atmos Certified & DTS:X Compatible
Precision Built Built for Pure Listening
Polk Audio Monitor XT12 12” 100W Powered Subwoofer
More Bass for Your Home Theater and Music
Loud and Low Seem Effortless
Polk has always been known for speakers that produce deep, powerful effortless bass, and the MXT12 is no exception. A big, 12” Dynamically Balanced woofer in a ported cabinet, powered by a clean and ultra-efficient 100W Class A/B amplifier delivers bass as low as 24Hz, adding more punch and impact to your favorite music, movies and video games.